5. Sınıflar Spelling Bee Yarışması

Geleneksel olarak düzenlediğimiz Spelling Bee heceleme yarışmasının bu yılki birincisi 5/B sınıfı öğrencimiz Defne Ceylan oldu. 🐝

Her sınıf kademesinin geleneksel yarışmalara katıldığı Eraslan Bilim Ortaokulunda 5. sınıflarımız Spelling Bee, 6. sınıflarımız Short Movie Oscars, 7. sınıflarımız ise katıldıkları Jeopardy Quiz yarışmalarında hem eğlenir hem de yabancı dil hakimiyetlerini en iyi şekilde ortaya koyarlar. #EraslanSpellingBee

Bilingual 3. Sınıfların Akademik Çalışmaları

Bilingual 3. sınıf öğrencilerimiz, iki dilde sürdürdükleri akademik çalışmalarını aileleriyle paylaştılar.

Student Led Conferences adını verdiğimiz iki dilde gerçekleşen sunumlarda öğrencilerimiz, bilim, matematik ve hayat bilgisi derslerinde yaptıkları çalışmaları kendi kurgularıyla ailelerine anlattılar.

Eraslan'da CLIL tekniğiyle hazırlanan ders içerikleri, öğrencilere yabancı dil kazanımlarını akademik müfredatla birlikte sunar. Bu sayede Eraslanlılar, kavramları daha kalıcı ve sürdürülebilir bir biçimde öğrenirler. #StudentLedConferences

Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nın 100. Yılı Kutlu Olsun!

Atatürk, Milli Mücadele sırasında Türk milletini genç fikirlerin ileriye götüreceğini görmüştü. Bu nedenle genç nesil, Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk'e göre gençlik, fikirde yeniliği beraberinde getirmektedir.

“Doğruyu gören, anlayan, gerçek fikirli gençler” yetiştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızın 100. yılı kutlu olsun!

Satrançta Eraslan Başarısı

Türkiye Geneli ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti okullarının katılımı ile düzenlenen BEKO Satranç Şölenine katılan Eraslan Yıldız Satranç Takımımız, 7 maçta 5 galibiyet elde edip, 4'üncülük kupası alan takımla aynı puanı alarak 11'inci sırada yer aldılar.

3. Kez katıldığımız Minikler Satranç Turnuvasında rekabet eden öğrencilerimiz ise gösterdikleri performansla başarı madalyası almaya hak kazandılar.

Yıldız Satranç Takımımız ve Minikler Satranç Turnuvasına katılan öğrencilerimizle gurur duyuyor, onlara önderlik eden öğretmenleri Sibel Akyol'u gönülden tebrik ediyoruz.

İlçe Kaymakamlık Voleybol Turnuvası

İki yıldır üst üste okulumuz ev sahipliğinde gerçekleşen Karşıyaka İlçe Kaymakamlık Kupası Küçük Kızlar Voleybol Turnuvası tüm hızıyla devam ediyor.

Eraslan Küçük Kızlar voleybol takımının da rekabet ettiği turnuvaya katılan tüm okullara başarılar dileriz. #EraslanAthletics

Eraslan'da First Lego League Junior Heyecanı

First Lego League Junior Turnuvası, 18 takımın katılımı ile 2. kez okulumuz ev sahipliğinde gerçekleşti.

6-10 yaş arası öğrencilerin, bilim ve mühendislik alanında yaratıcılıklarını geliştirmek için düzenlenen fuarda, Eraslan Cool Astronauts ve Stars of Eraslan takımlarımız, "Az Parçayla Çok İş Yaptık" ve "Akıllı Modelimizin İnanılmaz Hareketi" ödüllerinin sahibi oldular.

Bilim Kahramanları Derneği tarafından düzenlenen "Mission Moon" temalı fuara katılan öğrencilerin hazırladığı birbirinden yaratıcı Lego modelleri, geleceği genç zihinlerin gözünden görmemize olanak sağladı.

FLL Jr.'a katılan tüm okullarımızı tebrik ederiz. Seneye görüşmek dileğiyle! #FirstLegoLeagueJunior

Özdebir'de İzmir 1'inciliği

Ulusal sınavlara hazırlanan Eraslan Bilim Ortaokulu 8. Sınıf öğrencilerimiz, katıldıkları Özdebir Türkiye Geneli 5. Deneme Sınavında İzmir 1'incisi oldular.

Türkiye ortalamasının 100 puan üzerine çıkan Eraslanlıların %35'i, Türkiye genelinde ilk %1'lik dilimde yer alırken, tamamına yakını ilk %10'luk dilimde yer aldı. Öğrencilerimizle gurur duyuyoruz!

IMG_6114.jpg

2. Eraslan Bilim Şenliği

Doğa olaylarının hayat bulduğu 2. Eraslan Bilim Şenliği, öğrencilerimizin fen ve sosyal bilimler alanında hazırladığı birçok projeyi bir araya getirdi.

Fikir üretme aşamasından sonuçların raporlanıp sunulması aşamasına kadar her noktada aktif olarak rol alan Eraslanlılar, yıl boyunca ulusal ve uluslararası yarışmalarda rekabet ettikleri bilimsel projeler üretirler.

Eraslan Bilim Kurulu ve Eraslan öğretmenleri tarafından desteklenen projeler, öğrencilerin bilim ve aritmetik ağırlıklı derslerdeki kazanımlarını artırmayı hedefler.

Ortaya çıkan projelerde günlük hayatı kolaylaştıran bilimsel metotlar deneylerle keşfedilir ve her yaş grubundan öğrenciye sunularak akran öğrenimi gerçekleştirilir. Bu sayede Eraslanlılar, iyi birer bilim okuryazarı olarak yetişirler. #EraslanBilimŞenliği

Dünya Robot Olimpiyatı'nda Türkiye 1'incisiyiz!

Tasarladıkları "İnsansız Servis Aracı" ile Dünya Robot Olimpiyatı'nda (WRO) Türkiye 1'incisi olan Eraslan Auto Shuttle Takımımız, Danimarka'da yapılacak olan dünya finalinde ülkemizi temsil edecek.

Eraslan Bilingual İlkokulu öğrencileri Adnan Khalili, Aras Aktaş ve Rüzgar Meral'in tasarladığı İnsansız Servis Aracı, yarışma esnasında acil durum freni yapma, otomatik park etme ve sürücüsüz okul servisi niteliği taşıma gibi tüm görevleri eksiksiz yerine getirerek öğrencilerimize Türkiye 1'inciliğini kazandırdı.

Öğrencilerimizle gurur duyuyor, onlara önderlik eden Robotik öğretmenlerimiz Sibel Akyol ve Gizem Aybacak'ı gönülden tebrik ediyoruz. #WRO #Ranked1st #EraslanRobotics #AutoShuttle

Atık Malzeme Tasarımı Yarışması İkinciliğimiz

Öğrencilerimiz Defne Ceylan ve İpek Kırıcı, evsel atıkları kullanarak tasarladıkları ağaç ile İTÜ Atık Malzeme Tasarımı Yarışmasında 2'inci oldular.

Yarışmada okulumuzu başarıyla temsil eden diğer öğrencilerimiz Alp Doruk Karahafız, Duru Bıyık, Su Onan ve Selin Tekiner'in tasarladığı ağaçlar ise büyük beğeni topladı. Öğrencilerimizi ve onlara önderlik eden öğretmenleri Tuğba Güleşken, Emine Karahan ve Cansu Sert'i gönülden tebrik ederiz. #ReduceReuseRecycle #Awareness

IMG_5435_1.jpg

3. Fen Bilimleri Proje Yarışmasında Türkiye Birinciliğimiz

3. Fen Bilimleri Ulusal ve Uluslararası Proje Yarışmasına hazırladıkları "Scratch'le Fen Bilgisi Öğrenimi" projesiyle katılan öğrencilerimiz Dirim Deniz Karatay ve Sinem Çekmeceli, 115 katılımcıyı geride bırakarak Türkiye 1'incisi oldular.

İstanbul Fenerbahçe Kolejinde yapılan yarışmada üstün başarı elde eden öğrencilerimizle gurur duyuyor, onlara önderlik eden Bilim Kurulu üyemiz Zülfiye Velioğlu Tosuner'i ve Fen Bilgisi öğretmenimiz Tuğba Öztürk'ü gönülden tebrik ediyoruz.

IMG_5423.jpg

Wings For Life World Run İzmir Koşusu

Omurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmalara kaynak sağlamak amacıyla 6 kıta ve 12 ülkede aynı anda gerçekleşen Wings For Life World Run koşusuna katıldık.

Koşucular ve tekerlekli sandalyeli katılımcıların bir olduğu bu yarışta bir sonraki hedefimiz, tekerlekli sandalye ile katılan bir yarışmacıya eşlik etmek olacak - tam da olması gerektiği gibi. #EraslanRunClub#WingsForLifeWorldRun #İzmir

Kendi Volkanını Tasarla

Eraslan Bilim Ortaokulu 5. sınıf öğrencileri, kendi volkanlarını tasarlayarak “İnsan ve Çevre” ünitesinde öğrendiklerini gerçek yaşamla ilişkilendirdiler.

Eraslan’da bilim ve aritmetik ağırlıklı ders kazanımlarını artırmak için Bilim Kurulu ve Eraslan öğretmenleri birlikte çalışırlar.

Laboratuvar ortamında gerçekleşen deneyler, doğa gözlemleri, geziler ve dijital kaynaklar sayesinde öğrenciler, akademik öz güvenlerini en belirgin şekilde ortaya koyarlar.

IMG_4590.jpeg

Eraslanlıların FENBEG Başarısı

Bilimin ilerlemesine katkıda bulunmak ve fen okuryazarlığını ölçmek amacıyla uygulanan FENBEG'e katılan öğrencilerimiz, ilk %5'lik dilimde yer alarak üst düzey performans sertifikası almaya hak kazandılar.

%5’lik dilimde yer alan öğrencilerimiz;

Berkay Erol, Doruk Ünal, Yiğit Ege Doğan, Doğaç Karataş, İrem Özdemir, Deniz Ekerbiçer, Duru Furundaoturan, Defne Ceylin Uysal, Ercan Doruk Şahin, Eftelya Say.

Ortaokul öğrencilerinin Fen ve Teknoloji dersi kazanımları üzerine odaklanan uygulama, analiz etme, problem çözme, sentez yapma, tahmin oluşturma, tasarlama, planlama ve kanıtlama gibi üst düzey akademik becerileri ölçmektedir.

Eraslan Bilim Kurulu önderliğinde ulusal ve uluslararası birçok platformda rekabet eden Eraslanlılar, akademik öz güvenlerini en iyi şekilde ortaya koyarlar. #FENBEG

IMG_4510.jpg

Doruk ve Alper'in Akuaponik Üretim Projesi

Öğrencilerimiz Doruk Ünal ve Alper Avcı, ‘’Küçük Ölçekli Akuaponik Kültürde Balık ve Bitki Üretimi’’ isimli projeleriyle Özel Ege Lisesinin ev sahipliği yaptığı 17. Fen Araştırma Projeleri Yarışmasında okulumuzu başarıyla temsil ettiler.

Doruk ve Alper, projeleri ile Profesör Dr. Gazi Yaşargil Uluslararası Fen Bilimleri Proje Yarışmasına da davet aldılar.

Mayıs ayında katılacakları yarışma için şimdiden öğrencilerimize başarılar dileriz. Sizinle gurur duyuyoruz!

IMG_4407.jpg

Pierre Cornuel Eraslan'da

Ünlü Fransız Yazar ve İllüstratör Pierre Cornuel, Eraslan Bilim Ortaokulu öğrencileriyle bir araya geldi.

İkinci yabancı dil eğitimlerinde Fransızcayı seçen öğrencilerimizin misafir ettiği Cornuel, yazarlık sürecinde bir kitabın nasıl olgunlaştığını öğrencilerimize anlattı.

İnteraktif uygulamalarla yabancı dil eğitimlerini bir adım ileriye taşıyan Eraslanlılar, daha sonra Pierre Cornuel ile birlikte illüstrasyon atölyesine katıldılar.